Bubon šťastia proti stresu

Zvuky sú prirodzenou súčasťou od nášho narodenia. Napokon aj my sami sa plačom. Sprevádzajú nás celým naším životom, od tých príjemných až po tie, kedy si zakrývame uši. Pomáhajú nám pri komunikácii, orientácii, kognitívnom i emocionálnom vývoji, vytvárajú náladu. Podporujú alebo naopak znemožňujú spánok, relaxáciu, stimuláciu a naše zážitky. Vplývajú na našu psychiku, náladu i momentálny stav mysli. Ako si spríjemniť “život” so zvukmi? Skúste začať hraním na Happy drum.
Čo je to Happy drum?
Happy drum alebo Bubon šťastia znie veľmi pozitívne a podobne sa budete cítiť aj pri hraní alebo počúvaní. Je to celkom jednoduché, stačí chytiť paličky a nechať sa viesť intuíciou. Nemusíte mať talent, ani žiadne skúsenosti s hrou na hudobný nástroj. Proste skúšajte a experimentujte so zvukmi. Prinavrátite si detskú zvedavosť.
Bubienok ako nástroj muzikoterapie
Bubon šťastia, tibetské misky a gongy sa často využíva aj pri muzikoterapii. Jeho tóny sú ľúbozvučné a podobajú sa zvukom tibetských mís či jemných zvonov. Výrezy v bubienku skrývajú rôzne tóny, ktoré pri zaznení rozvibrujú bubienok. Tieto vibrácie pozitívne vplývajú na náš organizmus a postupne sa uvoľňuje napätie fyzické, psychické i emocionálne. S obľubou sa preto využíva pri meditácii, rôznych terapiách, joge, či spánku nidra.
„Bubon vždy nájde cestu tým, ktorí majú správny zámer, jasnú myseľ bez pochýb a čisté srdce.“
(Drake, 1996)
Osvojte si novú zručnosť
Hra na Bubon šťastia môže byť intuitívna. Môžete sa do nej však ponoriť viac a nájsť si kurz alebo online lekcie. Vďaka hre na bubon si osvojíte novú zručnosť. Ľudský mozog potrebuje neustále podnety, aby sa mohol rozvíjať.
Hra na hudobný nástroj rozvíja kognitívne schopnosti, prispieva k lepšiemu sústredeniu, analytickému mysleniu a kreativite zároveň.
Hrou sa taktiež precvičuje koordinácia ruky a oka. Spoločným hraním, či už na Bubon šťastia alebo na rôzne nástroje sa človek začlení do sociálnej skupiny a rozvíja si svoje spoločenské a kultúrne aktivity, nadväzuje a prehlbuje nové vzťahy.

Alternatívy k Happy drum
Ak by ste si radi dopriali podobné účinky, ale bez námahy, tak bude zvonkohra Koshi pre vás to pravé. Jednoduchým, minimalistickým pohybom rozozniete tieto “nebeské zvončeky” a odmenou vám bude blahodárny pocit. Vďaka Koshi si dokonca vyladíte čakry, podľa toho ktorú zvonkohru zvolíte.
Naopak, ak sa chcete pustiť do “väčšieho projektu”, tak tibetské misy budú tou správnou výzvou. Opäť posilníte intuíciu a kreativitu. Zapísať sa však môžete i na kurz alebo workshop, kde sa naučíte základy. Skvelé antistresové nástroje, čo poviete?

Autor článku
Tinka Víšková
Tinka je Slovenka, copywriterka, PRistka, meditujúca jogínka a jogujúca mamička, manželka, teta, dcéra a kamoška. Všetko, čo si kedy vymyslela, sa jej zatiaľ podarilo. A vraj je to rozlietaný blíženec, ktorý nedokáže doťahovať veci do konca :D Najbližšie je jej heslo: Žiadny sen nie je dosť veľký na to aby sa nemohol uskutočniť!