Mantra Óm: Čo sa skrýva za jogovým symbolom?
Tak ako samotná joga, aj symboly s ňou spojené sú opradené mnohými mýtmi. Poďme spoločne preskúmať, čo tieto symboly v skutočnosti znamenajú a ako nám môžu byť užitočné nielen v jogovej praxi, ale aj v každodennom živote.
Mantra Óm
Medzi najznámejšie jogínske symboly patrí Óm. Poznáme ho predovšetkým ako zvukovú mantru, ktorú spievame na začiatku, či na konci hodiny jogy. Jogíni na sebe veľmi dobre pociťujú účinky tejto mantry. Zvuk mantry sa ozýva celým telom a jej vibrácie nás upokojujú a pomáhajú nám upriamiť pozornosť od vonkajšieho sveta na seba samých. Spievaním mantry sa môžeme lepšie naladiť na to, čo má prísť.
Okrem toho skupinové spievanie mantry vytvára pocit spolupatričnosti a dotvára atmosféru bezpečného a blízkeho prostredia.
Význam symbolu ॐ
Óm sa však neobmedzuje len na mantru spievanú na hodinách jogy. Je to jeden zo základných symbolov (nielen) jogovej tradície. Zmienky o slabike Óm nájdeme vo všetkých najdôležitejšitejších textoch východných náboženstiev: Upanišády, Pataňdžalího Joga sútry i Bhagavadgíta.
Óm je posvätná slabika, prvotný zvuk, z ktorého vychádzajú všetky ostatné zvuky a stvorenia. V Upanišadách sa Óm chápe ako božské meno. Hovorí sa o ňom aj ako o prapôvodnom zvuku. Všetky veci sú jeho prejavom a manifestáciou. Spomína sa aj zloženie slabiky Óm. Skladá sa z troch písmen, A, U, M, a zahŕňa tak trojitú skúsenosť človeka.
- A označuje fyzickú rovinu,
- U sa vzťahuje na mentálnu a astrálnu rovinu a
- M vyjadruje stav hlbokého spánku, ktorý je nášmu vedomiu skrytý.
Výslovenie slabíky Óm pokrýva celé spektrum zvukov. Je ako zvuk >gongu , ktorý sa postupne zužuje do jedného bodu a postupne utícha. Jasnú definíciu symbolu Óm nájdeme aj v Pataňdžaliho Joga sútrách. Óm (alebo aj pranava) je symbolom Išvaru (Boha).
Možno ste narazili aj na písomné vyjadrenie slabiky Óm v hindčine: ॐ
Meditácia pomocou Óm
Spievanie mantry Óm možno považovať za formu meditácie. Možno ju spievať nahlas, ale aj potichu alebo si ju len opakovať v duchu. Rovnako ako pri cvičení pránajámy a ásan sa obráťte dovnútra a precíťte, čo cítite a kde vo vás Óm rezonuje. Neriaďte sa tým, aké dlhé Óm spieva váš sused na hodine jogy, a spievajte tak hlasno, ako je vám to príjemné a prirodzené. Mantra Óm by z vás nemala byť vytláčaná, ani nejde o to, aby ste ukázali silu svojho hlasu.
Zážitok z mantry Óm by ste mali precítiť predovšetkým na svojej individuálnej úrovni.
Podľa jogovej filozofie by sme ju mali skôr nechať zaznieť. Podobne je na vás, či budete spievať Óm alebo Aum. Písmená A a U sa pri spievaní spájajú do dlhého O, čím vzniká celá slabika Óm. Z toho vyplýva skutočnosť, že študenti a učitelia jogy spievajú mantru Óm rôzne a môžete sa stretnúť aj s rôznym hláskovaním. Ak Óm rozdelíme na tri slabiky A, U a M, A rezonuje v bruchu, U v hrudi a M na temene hlavy.
Ak je vám zvučná mantra Óm blízka, môžete sa ňou obklopiť v podobe štýlových dekorácií alebo strieborných šperkov so symbolom Óm.
Autor článku
Veronika Gálová
Veronika objavila jogu v rámci povinného kurzu telesnej výchovy na univerzite, keď ešte netušila, že sa stane jej životnou láskou. Po narodení druhej dcéry sa rozhodla, že si splní svoj sen a stane sa učiteľkou. V súčasnosti trénuje najmä s tehotnými ženami a ženami po pôrode. Profesionálne sa venuje aj marketingu a copywritingu.